Ukraina jep alarmin, fajëson Rusinë për përkeqësim të situatës së sigurisë

Ukraina jep alarmin, fajëson Rusinë për përkeqësim të situatës së sigurisë

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba ka paralajmëruar për “përk eqësim sistematik” të situatës së sigurisë në lindje të vendit dhe në Gadishullin e Krimesë. Kjo deklaratë vjen pas rritjes së d hunës në mes të forcave të Qeverisë ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia.

Kievi zyrtar pretendon se separatistët “në mënyrë sistematike po shkelin amrëpushimin”, për të cilën palët ishin pajtuar në korrikun e kaluar dhe ka fajësuar Rusinë se po vendos trupa shtesë pranë kufirit në mes të këtyre dy shteteve.