Ukraina: “Nuk mjafton vetëm tërheqja e trupave ruse, duam më shumë!”

Ukraina: “Nuk mjafton vetëm tërheqja e trupave ruse, duam më shumë!”

Ministri ukrainas i Punëve të Jashtme, Dmytro Kuleba, tha të premten se tërheqja e forcave ushtarake ruse nga kufiri me Ukrainën mund t’i ulë tensionet, por vetëm ky hap nuk do ta ndalë eskalimin apo konfliktin në rajonin lindor të Donbasit.

Përmes një deklarate, Kuleba gjithashtu u bëri thirrje partnerëve perëndimorë që ta vazhdojnë vëzhgimin e gjendjes për së afërmi dhe të marrin masa efektive për ta parandaluar Rusinë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express. DEKLARATA E TIJ E PLOTE