Vuçiç: “Baza ushtarake e ushtrisë së Kosovës në Mitrovicë është një shqetësim për Serbinë!

Vuçiç: “Baza ushtarake e ushtrisë së Kosovës në Mitrovicë është një shqetësim për Serbinë!

Krijimi i një poligoni të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), në Mitrovicë të Jugut, ka ngjallur reagime në Serbi. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kritikuar paralajmërimet për formimin e siç është shprehur ai ‘bazës së FSK-së’ në Cërnushë të Mitrovicës së Jugut.

Duke deklaruar se “kjo nuk është përpjekja as e parë, as e fundit e palës shqiptare për të treguar se është ajo që mund të bëjë çfarë të dojë”, Vuçiq tha se beson se do të ruhet paqja dhe stabiliteti në Kosovë. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE