Alarmohet rajoni: Serbia blen raketa, helikopterë dhe tanke nga Rusia?

Serbia po konsideron blerjen e a rmëve dhe pajisjeve ushtarake ruse, kryesisht sistemet e mbrojtjes ajrore “Pancir” dhe “Krasuha“, helikopterë luftarakë me shumë funksione Mi-35 dhe Mi-17, si r aketa anti-tank “Cornet“.

Duke iu referuar njoftimeve të Presidentit Aleksandar Vuçiq se Ushtria Serbe do të jetë dy herë më e fortë vitin e ardhshëm se sot, burimet ushtarake në Moskë deklarojnë se Serbia mund të prokurojë edhe dy bateri “Pancira” nga Rusia, por me r aketa më moderne se sa raketat që kemi blerë me “Pancir – S1“, e cila do të forconte ndjeshëm sistemin e mbrojtjes ajrore. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE