Merkel: E ardhmja e Ballkanit është në Evropën e bashkuar

Kancelarja Angela Merkel është shprehur se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në evropën e bashkuar. Këto komente Merkel i bëri para takimit të ardhshëm të Samitit të Procesit të Berlinit, raporton Gazeta Express.

Në një mesazh me video, Merkel tha se ishte e lumtur, megjithëse do të jetë vetëm një takim virtual, i cili do ta lejonte atë të vazhdonte të punonte me krerët e shteteve dhe qeverive të Ballkanit Perëndimor, i cili filloi në 2014 si pjesë e Procesi i Berlinit me iniciativë të Gjermanisë, shkruar rtv.rs, transmeton Gazeta Express.DEKLARATA E SAJ E PLOTE