Zvicra një shtet neutral lufte, por po blenë avion luftarak dhe sistem raketor nga SHBA-ja: Çfarë po zihet?!

Qeveria Zvicerane ka vendosur të blejë avionët Lockheed Martin F-35A Lightning II, njoftoi qeveria të mërkurën. Zvicra neutrale do të blejë 36 aeroplanë të atij lloji, raportojnë media.

Zviceranëve iu ofruan gjithashtu Boeing’s F / A-18 Super Hornet, Dassault’s Rafale dhe Eurofighter prodhuar nga një konsorcium evropian. Qeveria gjithashtu ka vendosur të blejë sistemin e raketave amerikane Patriot.