Analisti amerikan jep paralajmërimin e fortë: “SHBA po sjell në Ballkan artilerinë më të rëndë”

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara janë pajtuar qe se bashku te angazhohen për gjetjen e një zgjedhje për Ballkanin Perëndimor e ne veçanti për Kosovën për arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Kështu thotë prof. Dr. Binak Maxharraj në kuadër të kësaj çështje BE këto ditë kur po afrohet vazhdimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili po zgjatë që 11 vjet pa ndonjë sukses, po insiston thuhet ne Raportin e Progresi, për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të kaluara të arritura në Bruksel, në veçanti në zbatimin e Marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë. LAJMI I PLOTE