Borrell paralajmëron Kurtin e Vuçiçin: Të mos përsëriten më tensionet dhe trazirat

Gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Borrell kishte zhvilluar biseda telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Sipas zëdhënësit të BE’së, Peter Stanos, këto bisedime kanë pasur për qëllim uljen e tensioneve dhe kthimin e palëve në tryezën e dialogut. Ai ka shtuar se këto biseda janë zhvilluar po ashtu që të mos përsëriten tensionet dhe trazirat që u panë më 13 tetor në Mitrovicë të Veriut dhe Zvecan, shkruan Gazeta Metro. LAJMI I PLOTE