Diplomatët amerikanë i dërgojnë letër Joe Bidenit: Mos ia shitni Turqisë avionët luftarakë F16 – ja rreziku!

Ligjvënësit demokratë dhe republikanë i bënë thirrje administratës së Bidenit që të mos i shesë Turqisë aeroplanë luftarakë të tipit “F-16”, duke thënë se besojnë që Kongresi do t’i bllokonte këto eksporte.

Në një letër drejtuar Presidentit Biden e sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, njëmbëdhjetë anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve shfaqën shqetësim rreth raportimeve të fundit se Turqia mund të blejë 40 aeroplanë të rinj “Lockheed Martin F-16” dhe 80 sete modernizimi për aeroplanët e këtij lloji. LAJMI I PLOTE