Eksperti amerikan jep alarmin e sigurisë: Ja se çfarë po bën Rusia që të parandalojë pajtimin Kosovë-Serbi

Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit, Alon Ben-Meir, ka komentuar vendimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, për shpalljen “non grata” të dy zyrtarëve rusë nga Zyra Ndërlidhëse e Federatës Ruse në Kosovë.

Në një prononcim për gazetën “Bota sot”, Ben-Meir ka thënë se presidentja Vjosa Osmani, kishte terren të fortë që të kërkonte shpalljen e këtyre dy zyrtarëve si persona të “padëshiruar” në vend. Sipas profesorit, Rusia po vazhdon të punojë për minimin e sigurisë kombëtare në Kosovë.

Ai ka vënë theksin se Rusia po bën gjithçka që mundet të parandalojë çdo proces pajtimi midis Serbisë dhe Kosovës. DEKLARATA E TIJ E PLOTE