Turqia do ta bëjë këtë veprim të çuditshëm, nëse SHBA refuzon të dorëzojë avionët luftarakë F-16

Turqia mbetet e gatshme të shqyrtojë opsionin e blerjes së avionëve lutfarak Su-35 dhe Su-57 të prodhuar nga Rusia nëse Ankaraja nuk arrin të arrijë një marrëveshje me Uashingtonin për dorëzimin e avionëve amerikanë F-16, tha të hënën udhëheqësi i industrisë turke të mbrojtjes Ismail Demir.

“Nëse Shtetet e Bashkuara nuk miratojnë marrëveshjen F-16 pas situatës me F-35, Turqia nuk do të jetë pa alternativa. Çështja e Avon Su-35 dhe Su-57 mund të ngrihet përsëri në çdo kohë,” tha ai për kanalin televiziv turk NTV, transmeton Tass.