Ukraina ia tregon ‘dhëmbët’ Rusisë me dronët e blerë nga Turqia

Forcat e armatosura ukrainase përdorën për të parën herë dronët lutfarakë turq Bajraktar në rajonin e Donbasit, ku përballen prej vitesh me separatistët pro-rusë.

Në deklaratën e lëshuar prej tyre shpjegohej se dronët Bayraktar TB2 ishin përdorur për t`i detyruar rebelet t`i bindeshin p ushim-zj arrit. Lutfimet mes forcave qeveritare ukrainase dhe mbështetësve të Moskës në Donbas kanë marrë më shumë se 13 mijë jetë njerëzish që prej 2014-ës, sipas të dhënave të OKB-së. LAJMI I PLOTE