UNMIK: Kosova është fajtore për tensionet në veri

Njësia Speciale ka zhvilluar dy aksione të njëpasnjëshme në veri të vendit në fund të shtatorit dhe para disa ditësh, njëri nga këto aksione u bë për zbatimin e reciprocitetit të targave kurse tjetri për parandalimin e kontrabandimit të mallrave. E për këtë aksion, UNMIK ka fajësuar Qeverinë Kurti për tensionet e shkaktuara, shkruan Gazeta Metro.

Zanin, tha se Qeveria e Kosovës zhvilloi aksionin pa komunikuar me BE’në e as KFOR’in, derisa tha se njësitë speciale të Policisë së Kosovës ishin përballë protestuesve në Bërnjak e jarinjë. LAJMI I PLOTE