Erdogan mesazh Greqisë: “Ju pëlqen ose jo, ne do t’i shtojmë forcat në det!”

“Ju pëlqen ose jo, ne do të rrisim numrin e sizmografëve dhe eksplorimeve detare, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, pas raporteve në mediat turke rreth planeve për të blerë një platformë të katërt shpimi.

Gjatë një fjalimi për inaugurimin e termocentraleve, presidenti turk tha se gjithçka që ekziston në Detin e Zi dhe në Mesdhe do të gjendet dhe do të nxirret. DEKLARATA E TIJ E PLOTE