Forcat polake bllokojnë avionin spiun rus në qiell

Forcat polake bllokojnë avionin spiun rus në qiell

Aeroplani rus i vëzhgimit i quajtur COOT u kap mbi Detin Baltik nga F-16 polakë, tha NATO të mërkurën.

Sipas Zyrës së Marrëdhënieve Publike të Komandës Ajrore Aleate, si pjesë e stërvitjes rutinë të gatishmërisë, një çift avionësh lutfarakë F-16 në detyrë kryen një Tango Scramble dhe më pas vazhdoi me një fluturim stërvitje mbi Detin Baltik.