Franca dërgon forcat pranë kufirit rus/ Rusia: “Po u monitorojmë!”

Franca dërgon forcat pranë kufirit rus/ Rusia: “Po u monitorojmë!”

Rusia tha të martën se po monitoronte një anije lutfarake franceze pranë kufijve të saj në Detin e Zi,
ndërsa tesnionet midis Moskës dhe Perëndimit rriten mbi Ukrainën.

Forcat e Flotës së Detit të Zi të Rusisë “filluan të monitorojnë” veprimet e fregatës të marinës franceze Auvergne pasi ajo hyri në Detin e Zi, tha ministria e mbrojtjes në një deklaratë të transmetuar nga agjencitë ruse të lajmeve. Ministria ruse e mbrojtjes nuk dha detaje të mëtejshme.