Turqia Iëshon dronët ushtarak mbi Greqi dhe i ‘nis’ ushtarët me not

Turqia Iëshon dronët ushtarak mbi Greqi dhe i ‘nis’ ushtarët me not

Nga Greqia kanë njoftuar se Turqia pasditen e sotme ka lëshuar një dr0n në ishujt e Egjeut, konkretisht mbi Nisyros. Kjo është hera e parë që Ankaraja lëshon dr0në mbi territorin grek.

Por nuk ka mjaftuar vetëm kjo për të nxehur akoma më shumë situatën mes dy vendeve.

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë, Hulusi Akar ka publikuar një video që pasqyron një hartë me plazhet turke dhe ishullin grek Kastelorizo ​​ku thekson se është vetëm 1950 metra larg dhe tregon studentët e akademisë turke që hidhen në det, ndërsa krcënon se “mund të arrijnë atje (te ishulli) duke notuar”.