Gati të shpërthejë Iufta midis Turqisë dhe Greqisë: Ministrat e teprojnë me deklarata kërcënuese!

Gati të shpërthejë Iufta midis Turqisë dhe Greqisë: Ministrat e teprojnë me deklarata kërcënuese!

Fillimi vitit 2022 ka gjetur perseri Greqine e Turqine ne nje moment tensioni dhe Athina zyrtare ben fjale per nje përshkallëzim te retorikës a gresive të Ankarasë qe sipas ministrit te Jashtem Nikos Dhendias ka marrë përmasa që nuk jane pare me pare.

Kjo ka ndodhur edhe pas nje deklarate qe ka bere kreu I diplomacies greke ne takimin e tij me homologun e Arabise Saudite Princin Faisal bin Farhan ku ka kerkuar heqjen e statusit te gjendjes se Iuftes nga ana e Turqise ,te ashtuquajturit casus belli.LAJMI I PLOTE