Kryediplomati evropian, Borrell: “Rusia po na kërcënon ushtarakisht!”

Kryediplomati evropian, Borrell: “Rusia po na kërcënon ushtarakisht!”

Bashkimi Evropian duhet të ndërmarrë hapa konkretë në përgjigje ndaj grumbullimit të trupave nga Rusia në kufi me Ukrainën,
tha të mërkurën shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell.

Propozimet ruse sesi të zgjidhet tensionimi i situatës “bie ndesh me parimet e arkitekturës së sigurisë evropiane”, tha Borrell,
teksa foli para takimit në Francë të ministrave të Jashtëm dhe të Mbrojtjes së BE-së. LAJMI I PLOTE