Emiratet e Bashkuara Arabe bëhen pishman: Nuk do blejmë avionët luftarakë nga SHBA-ja

Emiratet e Bashkuara Arabe bëhen pishman: Nuk do blejmë avionët luftarakë nga SHBA-ja

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë njoftuar se do të pezullojnë bisedimet për blerjen e avionëve lutfarakë amerikanë F-35.

E cila është pjesë e një marrëveshjeje të mëparshme me vlerë 23 miliardë dollarë, e cila përfshin
blerjen e dronëve dhe llojeve të avancuara ushtarake. Aleati i Gjirit është ankuar se kërkesat e sigurisë së SHBA-së janë shumë të rënda, tha Wall Street Journal (WSJ), duke cituar zyrtarë amerikanë.