Turqia prezanton tankun e saj kryesorê: Gati pêr betejê!

Turqia prezanton tankun e saj kryesorê: Gati pêr betejê!

Turqia ka zbuluar një version të përmirësuar të t ankut të saj kryesor hibrid, i cili kombinon trupin e një Leopard 2A4 me frëngjinë e një Altay.

Versioni i fundit i t ankut u shfaq gjatë vizitës së Ministrit të Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar në Uzinën BMC.

Leopard 2A4 i përmirësuar është i pajisur me një sistem mbrojtjeje aktive të prodhimit turk dhe sisteme paralajmërimi lazer. Ai kombinon shasinë e t ankut të Gjermanisë me frëngjinë e Altay të zhvilluar në vend me a rmë të lëmuar 120 mm (4.7 in).