LAJMI FUNDIT: Shërbimi sekret turk arreston 15 agjentë të Izraelit në Stamboll

Shërbimi sekret turk MIT dhe policia ka kryer një operacion të madh kundër një grupi personash, të cilësuar prej tyre si spiunë të Izraelit. “Hurriyet” bën me dije se grupi, i dyshuar se punonte për MOSSAD-in izraelit, ishte ndjekur prej një viti nga shërbimi sekret turk gjatë aktivitetit të tyre në Turqi.

Operacioni u krye sipas mediave turke në pesë baza të tyret në Stamboll duke arrestuar gjithsej 15 persona, raporton abcnews.al. Mediat turke pretendojnë se ata ishin rekrutuar nga MOSSAD-i izraelit dhe jepnin informacion atje në lidhje me teknologjinë e Turqisë, aktivitetet e studentëve që vinin nga Palestina, etje. LAJMI I PLOTE