Eksperti amerikan jep alarmin në Ballkan: Po përkeqësohet situata në Kosovë – ja çfarë do të ndodhë!

“Kam marrë pjesë në takimin që kanë pasur Dritan Abazoviq dhe Gjorgje Raduloviq në Washington, nuk mund të them se çfarë kanë thënë sepse takimi nuk ka qenë publik, por mund të them se..

i kam pyetur për kërcënimet që Beogradi dhe Moska i bëjnë orientimit perëndimor të Malit të Zi, si dhe për rolin e Kishës Ortodokse Serbe”, tha për televizionin malazez “Gradska”, Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins dhe një nga ekspertët kryesorë amerikanë për Ballkanin.

Ai ka theksuar se ka marrë konfirmimin se qëndrimi zyrtar i Abazoviqit dhe Raduloviqit është që të ruajnë orientimin perëndimor të Malit të Zi. DEKLARATA E TIJ E PLOTE