Eksperti amerikan: “Vuçiç është ‘kanceri’ i Ballkanit, por këtë SHBA dhe BE nuk po e kupton!”

“Kam marrë pjesë në takimin që kanë pasur Dritan Abazoviq dhe Gjorgje Raduloviq në Washington, nuk mund të them se çfarë kanë thënë sepse takimi nuk ka qenë publik, por mund të them se i kam pyetur për këcrënimet që Beogradi dhe Moska i bëjnë orientimit perëndimor të Malit të Zi, si dhe për rolin e Kishës Ortodokse Serbe”, tha për televizionin malazez “Gradska”, Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins dhe një nga ekspertët kryesorë amerikanë për Ballkanin, transmeton Gazeta Express.

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse Washingtoni dhe Brukseli e kuptojnë se faktori kyç dhe shkaktari kryesor i trazirave në rajon është presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Joseph u përgjigj kështu: LAJMI I PLOTE