Joe Biden pranon kërkesën turke për avionat luftarak F-16: “Turqia është aleate e NATO-s!”

Joe Biden pranon kërkesën turke për avionat luftarak F-16: “Turqia është aleate e NATO-s!”

Kërkesa e Turqisë për të blerë 40 avionë të rinj F16 nga kompania amerikane Lockheed Martin dhe për të modernizuar me ndihmën e saj avionë luftarakë ekzistues, e ka mbështetjen e administratës amerikane, thonë mediat turke, edhe pse diçka e tillë fillimisht u konsiderua si e vështirë.

Turqia dërgoi në 30 shtator një kërkesë zyrtare për këtë qëllim, thotë Bloomberg, që shton se këtë çështje presidenti Rexhep Tajip Erdogan pritet ta diskutojë në një takim me shefin e Shtëpisë së Bardhë Joe Biden në kuadër të samitit të G20-tës. LAJMI I PLOTE