Kriza e emigrantëve/ Lukashenko habit me deklaratën e tij: Polonia të mos i nxjerrë tanket në kufi

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko tha sot se nuk dëshiron një konfrontim të amratosur por “nuk do të stepet” në përballjen për emigrantët në kufi me Poloninë.

“Ne nuk po kërkojnë konfrontim. Unë nuk jam njeri i çmendur, e kuptoj shumë mirë se ku mund të çojë kjo. Ne kuptojmë dhe e njohim vendin tonë, por nuk tërhiqemi”, tha Lukashenko në intervistën me rrjetin shtetëror vendas Belta. LAJMI I PLOTE