LAJMI FUNDIT: Japonezët bëhen gati kundër rusëve në Lindjen e Largët

LAJMI FUNDIT: Japonezët bëhen gati kundër rusëve në Lindjen e Largët

Gjatë vizitës së tij në bazën ushtarake Titosa në ishullin më verior japonez të Hokkaido, Ministri i Mbrojtjes i Japonisë, Nobuo Kishi, shprehu shqetësim rreth stërvitjeve ushtarake që Rusia mbajti në Ishujt Kuril të Jugut, raporton agjencia Kyodo, transmeton InfoShqip.

“(Rusia) po vazhdon aktivisht aktivitetin (ushtarak) në rajonin e Lindjes së Largët” – tha Ministri, duke kujtuar se Rusia vendosi sisteme raketash anti-ajrore në ishujt Kunashir dhe Iturup në dhjetor të vitit të kaluar. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE