Në tensionim të ri me NATO-n, Rusia teston raketat S-400: Rusët bëhen gati

Në tensionim të ri me NATO-n, Rusia teston raketat S-400: Rusët bëhen gati

Rusia ka raportuar të martën se ka testuar gatishmërinë e sistemeve të saja të mbrojtjes ajrore në Krime, në një demonstrim të qartë force teksa Ukraina dhe vendet e NATO-s kanë mbajtur stërvitje ushtarake në Detin e Zi si pjesë e manovrave të përbashkëta “Puhia e Detit 2021”.

Rusia ka angazhuar rreth 20 aeroplanë luftarakë dhe helikopterë, përfshirë b0mbarduesit Su-24M, si dhe sistemet raket0re tokë-ajër S-400 dhe Pantsir, në testime, ka përcjellë të martën rrjeti “Al-Jazeera” raportimin e agjencisë ruse të lajmeve Interfax, të bazuar në burime të afërta nga flota ruse në Detin e Zi.