Nuk ka qetësi! / Tërmeti zgjon herët Turqinë

Nuk ka qetësi! / Tërmeti zgjon herët Turqinë

Një tërmet me magnitudë 4.4 i shkallës rihter g0diti Turqinë. Epiqendra e tërmetit në 01:01 me orën lokale ishte në Gemerek, Sivas. Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), tërmeti ra në një thellësi shumë të cekët prej 5 km.

Tërmetet e cekëta ndihen më fort sesa ato më të thella pasi janë më afër sipërfaqes. Madhësia e saktë, epiqendra dhe thellësia e tërmetit mund të rishikohet gjatë orëve ose minutave të ardhshme. Nga të dhënat e medieve turke nuk raportohet për dëme në njerëz dhe materiale, ndërsa lëkundja ka shkaktuar fr1kë dhe pani1 te qytetareve.