Publikohet videoja: Ja se si ushtria amerikane bombardoi Sirinë dhe Irakun

Publikohet videoja: Ja se si ushtria amerikane bombardoi Sirinë dhe Irakun

Pentagoni tha përmes një deklarate se presidenti Joe Biden urdhëroi s u l me ajrore mbrojtëse në objektet operacionale dhe të magazinimit të a r m ë v e, që përdoren nga milicitë, në dy lokacione në Siri dhe në një në Irak.

Sipas deklaratës, disa milici të mbështetura nga Irani, përfshirë Kata’ib Hezballah dhe Kata’ib Sayyid al-Shuhada, i kanë përdorur objektet si baza për s u l m e ndaj kampeve ushtarake ku qëndrojnë njësite të forcave speciale amerikane dhe të CIA, transmeton Gazeta Metro. VIDEO