Rusia trondit Ballkanin: Kosova planifikoi “pushtimin” e veriut

Rusia trondit Ballkanin: Kosova planifikoi “pushtimin” e veriut

Duke nënvizuar linjën për punën e kabinetit të tij në njëqind ditët e para, Kurti zbuloi se ai nuk do të heqë dorë nga plani për të nënshtruar veriun e krahinës në Prishtinë, shkruajnë mediat, transmeton InfoShqip. Kohët e fundit, ka pasur një zhurmë të shpeshtë të armëve, s ulme ndaj serbëve, është paralajmëruar një rritje e konsiderueshme në buxhetin ushtarak, të gjitha me një refuzim të vazhdueshëm për të formuar Unionin e Komunave Serbe, shkruan portali Kosova në internet.

Sidoqoftë, Zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes Nebojsa Stefanovic tha për “Novosti” se “kjo është një deklaratë tjetër e shkëlqyer nga Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e cila konfirmon se ai nuk ka ide se si t’i bëjë më të mira jetët e shqiptarëve në provincën tonë jugore, e lëre më Serbët ”: “Në vend të kësaj, ai kërcënon me një pushkë të zbrazët, sepse asgjë nuk thotë se do të ndodhë. Në veçanti, ai nuk do të marrë në veri të Kosovës dhe Metohisë me forcë, dhe ai e di shumë mirë pse nuk mund dhe nuk duhet ta bëjë atë “. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE