SHBA i ofron Turqisë F-16 në këmbim të investimeve në programin F-35

SHBA i ofron Turqisë F-16 në këmbim të investimeve në programin F-35

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se Shtetet e Bashkuara i kishin ofruar Turqisë shitjen e avionëve luftarakë F-16 në këmbim të një investimi të mëparshëm në programin F-35 nga i cili Ankaraja u hoq pasi bleu një sistem raketash mbrojtëse nga Rusia.

Reuters raportoi në fillim të këtij muaji se Turqia i kishte kërkuar Shteteve të Bashkuara të blinin 40 Lockheed Martin F-16 dhe rreth 80 pajisje modernizimi për avionët ekzistues. Erdogan tha të dielën se Turqia dëshiron kompensim për 1.4 miliardë dollarë investime në programin F-35 dhe se kjo është duke u negociuar. LAJMI I PLOTE