Zbulohen hartat, SHBA jep alarmin: Putin ka gati 100 mijë ushtarë, Rusia drejt pushimit të Ukrainës

Zbulohen hartat, SHBA jep alarmin: Putin ka gati 100 mijë ushtarë, Rusia drejt pushimit të Ukrainës

“Bloomberg” shkruan se SHBA ka informuar aleatët e saj evropianë mbi mundësinë e pushtimit që Rusia mund t’i bëjë Ukrainës.

“Informacioni përfshinë hartat që tregojnë akumulimin e trupave ruse dhe përgatitjet për një operacion në shkallë të gjerë në Ukrainë nëse Putin vendos ta pushtojë”, thuhet në artikull.

Sipas agjencisë, informacioni iu transmetua disa anëtarëve të NATO-s javën e kaluar. LAJMI I PLOTE