Analiza e fundit: Cili do të jetë fati i Turqisë – SHBA apo Rusia?!

Analiza e fundit: Cili do të jetë fati i Turqisë – SHBA apo Rusia?!

Takimi i 29 shtatorit mes presidentëve të Rusisë dhe Turqisë vuri në dukje angazhimin e të dyja palëve për të thelluar marrëdhëniet.
Por afrimi i Stambollit me Kremlinin mund të ketë kosto të lartë për lidhjet e Turqisë me aleatin e NATO-s, Shtetet e Bashkuara.

Në takimin e tij të fundit me Vladimir Putin, Presidenti Erdogan njoftoi se vendi i tij është gati të rrisë blerjet ushtarake ruse
dhe ndoshta të bashkëpunojë për prodhimin e nëndetëseve dhe r aketave.

ShBA e përjashtoi Turqinë nga programi i saj i avionëve lutfarakë F-35, pasi Ankaraja bleu sistemin kundërajror të r aketave S-400 nga Rusia dhe i…ANALIZA E PLOTE