G7 i tregon muskujt, paralajmëron Rusinë, Kinën dhe Iranin: “Kujdes me ne!”

G7 i tregon muskujt, paralajmëron Rusinë, Kinën dhe Iranin: “Kujdes me ne!”

Sekretarja e jashtme britanike Liz Truss tha më herët të dielën se vendet e G7-ës janë të bashkuara kundër një aksioni të Rusisë ndaj Ukrainës, transmeton ANALIZA.

Duke folur në atë konferencë për shtyp, zonja Truss shprehu gjithashtu shqetësimin për politikat autoritare të Kinës. Kryediplomatja britanike paralajmëroi gjithashtu Iranin se

Bisedimet për çështjen bërhtamore i ofrojnë shansin e fundit për të arritur një zgjidhje.. DEKLARATA E SAJ E PLOTE